Żyłka,spławik,haczyk

  1. Żyłka jest często bagatelizowana, a przecież stanowi podstawę - bez niej nie byłoby wędkowania. Jej odpowiednie dobranie jest niezwykle istotne.
  • Grubość - grubośc żyłki czyli jej średnica. Podawana jest w setnych częsciach milimetra. Jednak mało kto w sklepie mówi " poprosze żyłkę 0,18 mm" - mówi prościej-"18 proszę". Żyłkę należy dostosować do ryb jakie będziemy łowić. Częstym błędem początkujących jest dobieranie zbyt grubej żyłki - tak na zapas. Jest to duży błąd. Im grubsza żyłka tym jest ona sztywniejsza. Tym samym sprawia więcej kłopotów w operowaniu całym zestawem. Naturalnie grubszą żyłkę należy dobrać do połowu grubszej ryby lub w wodach z licznymi zaczepami.

  • Wytrzymałość- wytrzymałość zależy głównie od grubości naszej żyłki. Często jednak zdarza się, że żyłki różnych firm mają różną wytrzymałość. Nie powiedziane ze żyłka 20 firmy A będzie mocniejsza od żyłki 19 firmy B. Teoretycznie tak powinno być jednak w praktyce jest różnie. Wytrzymałośc to ważna cecha. Bo przecież nikt nie chce urwać ładnego okazu.

    • Kolor- wyróżniamy dużą gamę kolorów. Kolor żyłki powinien być dobrany do zabarwienia wody. Nalezy tak dobierac żyłkę aby w miarę możliwości nie była widoczna na tafli wody.

      Należy również pamiętać aby żyłka była zawsze zatopiona. Jeżeli macie z tym problem możecie natrzeć ją np. płynem do naczyń. Pamiętajcie, że żyłkę należy wymieniać 1 raz na sezon.
      1. Haczyk jest to kawałek metalowego drutu, dopowiednio ukształtowany i zaostrzony. W budowie bardzo prosty więc krótko go opiszę.
      • Wielkość- ustalamy ją biorać pod uwagę wielkośc ryb, ktore chcemy łapać. Wielkośc haczyka określamy numerami. Im liczba mniejsza tym haczyk większy. Powyżej numeru 1 wielkość haczyka oznaczana jest za pomocą ułamka: 1/0, 2/0 itp. Z doborem haczyka trzeba uważać Nie można dobrać go zbyt małego, bo wtedy nici z wyciaganiadużych ryb. Natomiast na zbyt duży hak nie zdołamy złapać mniejszej rybki.

        • Kolor- dobiera się go odpowiednio do używanej przynęty.

        Kilka porad:

        - haczyk powinien być dobrze zaostrzony,

        - zadzior można lekko odgiąć w tył lub w bok-to spowoduje iż rybę łatwiej będzie zaciąć,

        - przechowywać je oddzielnie, najlepiej w małych plastikowych pojemniczach lub foliowych woreczkach- zapobiega to ich tępieniu,

        - nie stosować błyszczących haczyków do przynęt żywych(wyjątkiem może być robak biały)

        1. Spławik to bardzo ważny element przy połowie ryb za pomocą metody spławikowej. Od jego właściwego doboru zależy sukces lub porażka nad wodą.

        • Spławiki przede wszystkim dzieli się ze względu na ich ciężar:

        * 0,1-0,9gr. - spławiki najlżejsze, zazwyczaj małe i bardzo czułe. Służą do połowu małych ryb.

        *1-4,9gr. - spławiki nieco cięższe, o różnej wielkości. Służą do połowu średniej wielkości ryb.

        *5gr. i powyżej - spławiki cięższe, używane do łowienia większych ryb, oraz do łowienia na żywca.

        • Dobranie spławika jest istotne. Dlaczego? Ponieważ zakładając spławik 5 gr. raczej jesteśmy bez szans na złapanie np. małej uklejki.
        • Ważną rolę odgrywają również jego cechy zewnętrzne. Należy pamiętać, aby spławik był odpowiednio widoczny. Metoda spławikowa opiera się na obserwowaniu oraz odpowiednim zacięciu (przynęty i zanęty odstawmy narazie na bok). Obserwacja naszego spławika nie powinna nam sprawiać zbyt dużych kłopotów. To czy tak będzie zależy w głównej mierze od nas samych. Ważne są dwa elementy:

        - obciążenie spławika: ilość i jakość (waga) ciężarków musi być dobrze dobrana do wagi naszego spławika. Jego zanurzenie (spławika) nie powinno przekraczać 3/4 całej jego długości. W wyjątkowych sytuacjach spławik może ulec większemu zatopieniu: przy połowie na mały spławik, blisko brzegu.

        - kolorystyka: "główka" spławika powinna mieć jasne, wręcz jaskrawe kolory. Jest to o tyle istotne, że podczas połowów w godzinach popołudniowych/wieczornych lub na wzburzonej tafli nasz spławik jest zdecydowanie lepiej widoczny. Do połowów nocnych stosuje się najczęściej świetliki umieszczane na "główce" spławika.


        Copryrighted by: Piotr Rezler moje-hobby.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone!